"Dokler nezavednega ne boste ozavestili, bo usmerjalo vaše življenje in temu boste rekli usoda." S.Freud
Kje lahko pomagam
- Pomoč pri psihičnih, čustvenih in psihosomatskih težavah
- Pri osebnostnem razvoju
- Pri travmi
Psihoterapijo vidim kot metodo, ki izhaja iz sedanjega trenutka, v katerem se zrcalijo vse pretekle izkušnje. Terapija je mesto, kjer se stvari odvijejo, predelajo, nadoknadijo in se preko širjenja zavesti ozaveščeno spreminjajo. Kot metoda je nepogrešljiva pri delu z odnosi, bodisi z odnosom z drugimi, do sveta in samim seboj. Upam si trditi, da dober psihoterapevtski proces na posameznika deluje večplastno, tudi daleč onkraj uma in emocij in ima učinek na energetsko in psiho-fizično stanje človeka.
Kot opisuje psihoanalitik T. Ogden, je psihoterapija psihološko živa, čustvena izkušnja in kot taka ne more biti povsem prevedena ali opisana z besedami. Ogdan nadaljuje, da ima pacient, ki pride na terapijo težave “sanjat”, s čimer misli na težave predelovati svoj nezavedni material in svojo zgodbo v smiselno obliko. Preko zavednega in nezavednega psihološkega dela, začne posameznik sanjat sebe polno v obstoj.
Učinki psihoterapije
Delam kot psihoanalitična psihoterapevtka z Evropsko diplomo iz psihoanalitične psihoterapije (Evropske zveze za psihoanalitično psihoterapijo - https://ezpps.org), z desetletjem samostojne psihoterapevtske prakse. Magistrirala sem iz psihoterapevtskih znanosti, pod mentorstvom Dr. Martina Jandla na Univerzi Sigmunda Freuda na Dunaju z raziskavo o trans-analizi sanj v različnih psihoterapevtskih pristopih. Zaključila sem štiri letno specializacijo iz psihoanalitične psihoterapije. Ob psihoanalitični praksi redno pripravljam strokovne prispevke na temo sodobne psihoanalize, umetnosti in psihologije (Baza znanja).
Psihoterapevtski odnos vidim kot poseben, psihološko in čustveno živ odnos, ki je najprej varno mesto za odpiranje in deljenje osebnih doživljanj, ki so bila pogosto zapostavljena ali celo še nikoli ubesedena. Terapevt / tka je sprejemajoča, neobsojajoča in kar se da objektivna oseba. Ko bolje veste, kaj se dogaja znotraj vas, ste na dobri poti k razumevanju sebe in na začetku zanimivega procesa spreminjanja.
Ker imam sama izkušnjo selitve in življenja v tujini, veliko delam tudi s Slovenci v tujini, ki želijo imeti psihoterapijo v materinem jeziku, vendar je v tujini ne morejo dobiti.
Kako izgleda individualna psihoanalitična psihoterapija
Izvajam individualno psihoterapijo, ki ponavadi poteka najmanj enkrat tedensko, ob enakem dnevu in uri.
Psihoterapija je veda, ki temelji na terapevtskem odnosu, na sočutju, zaupa nju in spoštovanju. Gre za metodo zdravljenja duševnosti skozi odnos, preko pogovora. Pacient se tako spoznava ter uči, kako bolje postavljati meje, razumeti sebe, izražati svoje potrebe ter sprejemati sebe in svet. Psihoterapija ni samo ozaveščanje težav, temveč poglobljen proces samoodkrivanja, preoblikovanja prepričanj in osebnosti in osebnega razvoja.
Soočanje z nezavednimi deli posameznikove izkušnje je pri psihoanalitičnem delu ključno za razumevanje in delo z razreševanjem čustvenih in psiholoških težav. V terapiji, kot je pisal že W. Bion, je nezavedna komunikacija – tisto, kar je neizrečeno v terapiji, enako, če ne celo bolj pomembno, kot tisto, kar pacient eksplicitno izreče.
Skupaj s terapevtom delate na tem, da bi razumeli, kje so prepreke, ki delujejo proti razrešitvi osebnostnih problematik, težav ali razvoja bolj zdrave osebnostne strukture.
Težave vplivajo na občutek povezanosti z ljudmi in svetom in z zmožnostjo čutenja užitka v življenju. Skozi omenjeni proces se pacient srečuje tudi z aspekti sebe, ki mu_ji niso všeč, kar je del psihoterapevtskega procesa. Začetnik moderne psihoterapije je bil Sigmund Freud, ki je v začetku 20. stoletja veliko prispeval k razumevanju psihološkega delovanja. Pogledi na psihoterapijo so od takrat nadgradili, njegovo delo pa še danes predstavlja pomemben doprinos k razvoju psihoterapije kot samostojne discipline.
Reference:
Ogden, T.H. (2004). This art of psychoanalysis Dreaming undreamt dreams and interrupted cries.