O glasovih, ki jih drugi ne slišijo
Revija Viva | Avtorica: Ana Mrovlje“Imam glasove. Več njih, do tega trenutka jih lahko razločim samo pet. V moji glavi so. Jaz sem glasovi. Enega uporabljam za razmišljanje. Vse od premlevanja, kaj bom skuhala za kosilo, kam se bom ali ne bom odpravila popoldan, kaj bom počela prihodnji teden, ali imam dovolj WC papirja, pa vse do vprašanja, ali ima moje življenje sploh smisel ”
Človek s psihonevroimunološkega vidika
Vir: Revija Finance | Avtorica: Ana MrovljePoglavitni cilj razumevanja bolezni, telesne ali duševne, naj bi bila integracija spoznanj in pogledov na to, kaj pravzaprav pomeni človekovo zdravje. Združevanje psiholoških, medicinskih in nevroloških znanj ponuja velike obete za poglobljeno razumevanje dejstva, da zdravje ne pomeni le odsotnost bolezni.
Obrazni izrazi kot izraz notranjega čustvenega stanja / Facial Expressions as Reflection of Inner Emotional State
Vir: Kairos, Slovenska revija za psihoterapijo | Avtorica: Ana MrovljeSposobnost prepoznavanja različnih obraznih izrazov že od nekdaj zbuja veliko pozornosti in zanimanja. Obraz lahko razkrije mnogo namigov o kompleksnem čustvenem izkustvu posameznika, kjub temu pa lahko obraz prikrije prav toliko kolikor lahko tudi razkrije. V članku raziskujem široko področje, ki predpostavlja, da so obrazni izrazi zanesljivi indikatorji trenutnega čustvenega stanja in se posvečam raziskovanju hipoteze o tem, da lahko njihova natančna prepoznava izboljša socialne interakcije ter razumevanje opazovanja psihoterapevtskih seans. Na naslednjih straneh se ukvarjam z vprašanjem univerzalnostni obraznih izrazov in z močjo kulturnega vpliva na obrazno izraznost. Razprave o socialnem vplivu na obrazno izraznost še danes ostajajo aktualna tema mnogih znanstvenih diskusij. Nedvomno lahko trdim, da je za natančno interpretacijo obraznih izrazov potrebno obsežno interdisciplinarno znanje s področja psihologije, nevrobiologije in kulturne antropologije.
Ana Freud - Hči psihoanalize; Ana Freud – The Daughter of Psychoanalysis
Vir: Kairos, Slovenska revija za psihoterapijo | Avtorica: Ana MrovljeŽivljenje in delo Anne Freud slikovito ilustrira začetke psihoanalize in vznik psihoanalitičnega dela z otroki. Anna, ki je svoje življenje posvetila zaščiti očetove znanstvene dediščine, ni ostala v Sigmundovi senci, temveč je postala ena najbolj prodornih ženskih predstavnic na področju psihoanalize. Vpogled v njeno življenje, ki je bilo tako polno priložnosti a sočasno tako zelo determinirano, nam predstavlja Sigmunda Freuda s popolnoma drugačnega zornega kota ter ga osvetljuje v luči človeka in starša. V prispevku odkrivam vzporednice Anninega otroštva in odraslosti, opisujem njene danosti, prikrajšanosti in jih postavljam v sestavljanko življenja hčere psihoanalize.